A palota belső terei
A Habsburg-terem volt az épület dunai-frontjának legközepén, a kupola alatt. A két emelet belmagasságú terem Dunára néző oldalán három ajtó vezetett a teraszra, onnan pedig a Habsburg-lépcső a várkertbe. Mennyezetfreskója Lotz Károly munkája, a Habsburg-ház dicsőségét hirdette. A márvány mellszobrok a palotai építőit, III. Károlyt, Mária Teréziát, Ferenc Józsefet és nejét, Erzsébet királynét ábrázolták, Sennyey Károly szobrászművész alkotásai.
A Mária Terézia-korabeli palota diszterme - a trónterem - az u-alakú belső díszudvarra nézett, mely ma az Oroszlános udvar. Eredeti barokk alakját 1892-ig őrizte, ekkor átépítették, s bővítésként egy folyósót építettek elé. Az első kép 1892 előtt készült, s az átépítés előtti állapotot mutatja, a második pedig az 1930-as években, s már az átépített változatot mutatja. Ma a palotának ez az egyetlen történeti terem, amely a mai napig fennáll, igaz jelentősen lecsupaszítva.
Őszintén szólva, sem a terem belseje, sem a külső megjelenése nem illett a palota eredeti visszafogott olasz-barokk stílusához, s túlságosan a 19. sz. végének bompasztikus eklektikus izlését tükrözte. Ma már semmi sincs belőle, helyén egy a vele párhuzamos trónterem arányainak megfelelő, lecsupaszított hatalmas tér van, a Nemzeti Galéria egyik kiállítótere, sok apró bronzszoborral, amely elvész a térben.
A lélegzetem is eláll: micsoda pompa, micsoda értékek! És mindezeket lerombolva hagyni, nem újjáépíteni, és ezzel az enyészetnek átadni egy nemzetnek?! A sok semmire sem jó bevásárlóközpont, stadion árából rendbe lehetett volna hozni, Magyarország dicsőségére, Európa és a világ csodájára!
VálaszTörlésIdő kérdése!
TörlésHogy Te milyen együgyű vagy barátom.
VálaszTörlésA bevásárló központokat a tőkések a saját pénzükből, a stadionokat a király építteti a Te adódból.
Hogy a butaságot milyen előszeretettel hirdetik, az egészen elképesztő... Unknown, majd mutasd meg a kétféle jövedelmed, amit adókra és amit a tőkésekre keresel...
VálaszTörlés